TRABZON İL MEM ARGE

“ADALET, HUKUK VE DEMOKRASİ ATÖLYESİ” Trabzon’da Açıldı.

“ADALET, HUKUK VE DEMOKRASİ ATÖLYESİ” Trabzon’da Açıldı.

Türkiye’de bir İlk
“ADALET, HUKUK  VE DEMOKRASİ  ATÖLYESİ”  Trabzon’da açıldı
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nce yürütülen “Hukuksal Cehalet Zarar Verir” isimli Avrupa Birliği Comenius Bölgesel Ortaklık projesi kapsamında Türkiye’de bir okulda açılan “Adalet, Hukuk  ve Demokrasi  Atölyesi” ilimizde Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi´nde açıldı.
Vali Yardımcımız Sn.Mustafa GÜRDAL, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ ve KTÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Sn. Prof.Dr.Yusuf Şevki HAKYEMEZ’in katılmış olduğu açılış programı kapsamında  Karadeniz Teknik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Sayın Prof.Dr.Yusuf Şevki HAKYEMEZ tarafından “Hukuk Devleti” konulu konferans verilmiştir.
Okullarda çok önemli bir konu olan hukuk ve demokrasi eğitim alanları  ile bu alanlardaki bilgiler  üzerine odaklanan proje ile toplumsal hukuk ve demokrasi bilincinin gelişmesi için öğretmenler ve öğrencilerin bu konulardaki farkındalığın arttırılması hedeflenmiştir.
Proje kapsamında öğretmenler proje konusu olan demokrasi, hukuk, adalet, insan hakları gibi evrensel konuların ders müfredatında olan bölümlerine ilişkin ders planları geliştirmişler, seminer, atölye ve konferans çalışmalarıyla da bu alanlarda bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.
Ayrıca Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü kurmuş olduğu Adalet, Hukuk  ve Demokrasi  Atölyesi ile ilimizde Türkiye’de ilk olan bir çalışmayı gerçekleştirmiştir. Bu atölye ile öğretmen ve öğrenciler Türk, Dünya ve İslam Hukuk ve Demokrasi kavramının tarihsel süreç içerisinde gelişimi, bu alandaki önemli olaylar ve kişileri de daha yakından tanıma fırsatı yakalayacaklardır. Ayrıca Atölyedeki kurulan kütüphanemizdeki kitap ve basılı materyallerle demokrasi ve hukuk alanında derinlemesine bilgi sahibi olabileceklerdir.
Kurulan Adalet, Hukuk  ve Demokrasi  Atölyesi hakkında Bilgi notu:

  • Atatürk Köşesi
  • Türk Hukuk Tarihi hakkında bilgi ve görsellerden oluşan köşe
  • Dünya Hukuk tarihi hakkında bilgi ve görsellerden oluşan Köşe
  • İslam Hukuk Tarihi Köşesi
  • Demokrasi ve Hukuk alanında Tarihi Şahsiyetler  tanıtan Bilgi Kartları
  • İslam Hukukunda Divan Heyeti Maketleri
  • Eski Türk Hukukunda Toy Maketi
  • Hukuk Demokrasi kavramları üzerine yazılmış kitaplardan oluşan Kütüphane
  • Temsili Mahkeme Kürsüsü

09-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-2016

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.