TRABZON İL MEM ARGE

FATİH VE TRABZON’UN FETHİ KONULU PANEL DÜZENLENDİ.

Müdürlüğümüz, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan Derneği tarafından Trabzon’un fethinin 557. Yıl dönümü nedeniyle “Fatih ve Trabzon’un Fethi” konulu panel düzenlendi.
FATİH VE TRABZON’UN FETHİ KONULU PANEL DÜZENLENDİ.

      Müdürlüğümüz, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan Derneği tarafından Trabzon’un fethinin 557. Yıl dönümü nedeniyle “Fatih ve Trabzon’un Fethi” konulu panel düzenlendi.

      Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen panele Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Uraloğlu, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mesut Kaş, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Süleyman Adıgüzel, Prof. Dr.  Melek Öksüz , Dr. Miraç tosun, Dr. Mustafa Altunbay, Dr. Sebahattin Usta, ANADER Başkan Yardımcısı Orhan Cihan, okul müdürleri , öğretmen ve öğrenciler katıldı.

      Fatih Sultan Mehmet Han´ın yaptıkları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Melek Öksüz: "1461 yazında Trabzon fethedilerek Osmanlı topraklarına katılır. Trabzon, tarih boyunca önemli bir merkez olmuştur. İpekyolu´nun bağlantı güzergâhlarında önemli bir noktadır. Özellikle Doğu-Batı ticaretinde, Karadeniz ticaretinde ve Tuna yoluyla Avrupa´ya intikal eden malların, insanlığın hizmetine sunulmasında önemli işlevler görmüş bir şehir. Dolayısıyla bu şehri Anadolu´da devlet kurmuş, medeniyet inşa etmiş topluluklar her zaman kontrol altında tutmaya çalışmışlardır. "dedi.

     Öksüz, "1071 sonrasında Selçuklular bu yolda bir mücadele vermişler ancak Trabzon´un fethi ve Türk İslam Kültür Dairesi içerisine girmesi Fatih´e nasip olmuştur. Dolayısıyla 1461 yazından itibaren bu coğrafya bir Türk yurdu olarak Türk milletine emanet edilmiş ve bugünlere gelinmiştir." dedi.

      Prof. Dr. Melek Öksüz’ün moderatörlüğünü yaptığı panelde KTÜ Öğretim Üyeleri  Dr. Miraç Tosun, Fatih Sultan Mehmet’in Biyografisi,  Dr. Mustafa Altunbay, Trabzon’un Fethi, Dr. Sebahattin Usta, Fatih Sultan Mehmet’in Cihangirliği ile önemli bilgiler verdiler.

      Panel sonunda, Prof. Dr. Melek Öksüz’e plaketini Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Uraloğlu verirken, Yrd. Doç. Dr. Miraç Tosun’un plaketini Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Altunbay’ın plaketini İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mesut Kaş, Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Usta’nın plaketi i ANADER Başk Yrd. Orhan Cihan verdi. Panel soru-cevap ve ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

05-11-201805-11-201805-11-201805-11-201805-11-201805-11-201805-11-201805-11-2018

 

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.