TRABZON İL MEM ARGE

İLAFAR PROJESİ KAPSAMINDA OKULLARIMIZDA BİLGİLENDİRME SEMİNERLERİ BAŞLADI

İLAFAR PROJESİ KAPSAMINDA OKULLARIMIZDA BİLGİLENDİRME SEMİNERLERİ BAŞLADI
İLAFAR PROJESİ KAPSAMINDA OKULLARIMIZDA BİLGİLENDİRME SEMİNERLERİ BAŞLADI

      İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve KTÜ arasında imzalanan İLAFAR Protokolü ile tüm dünyada ve ülkemizde yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması,  ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmış ve "Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)" çalışmaları başlatılmıştır. İLAFAR Protokolü ile Akılcı İlaç Kullanımı seminerlerinin ardından projenin ilerleyen aşamalarında öğrencilerimiz KTÜ Rektörülüğüne bağlı İlaç ve Farmasotik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLAFAR) kurulan laboratuvarlarında ilaç yapımı etkinliklerine katılacaklar ve eczacılık mesleğini daha yakından tanıyarak eczacıların sadece eczanelerde satmadıklarını aynı zamanda bir ülke için çok önemli olan ilaç sanayisinin temelini oluşturduklarını kavrayacaklardır.

      Akılcı İlaç Kullanımı kapsamında farkındalığın oluşturulması  amacıyla  Prof. Dr. Feride Sena SEZER, Dr. Öğr. Üyesi Yeşim KAYA YAŞAR, Arş. Gör. Seçkin ENGİN, Arş. Gör. Serhat SEVGi, Arş. Gör. Gamze EROĞLU ERDOĞAN ve Eczacı Merve KILIÇ'ın katılımıyla Tevfik Serdar Anadolu Lisesinde başladığımız seminerlere Affan Kitapcıoğlu Anadolu Lisesi, Arsin Anadolu Lisesi, Yomra Anadolu Lisesi, Atatürk Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi, Akçaabat İMKB Anadolu Lisesi, Akçaabat Anadolu Lisesindeki seminerler ile devam edilecektir. Protokol kapsamındaki çalışmalarımız ilerleyen dönemde diğer kurumlarımıza yaygınlaşacak ve sonrasında öğrencilerimiz gruplar halinde İLAFAR Laboratuvarlarında ilaç yapım aşamalarını deneyimleme fırsatı sunulacaktır.


25-12-201925-12-201925-12-201925-12-201925-12-2019

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.