TRABZON İL MEM ARGE

İlk Şirketim Projemizden Türkiye Birinciliği

İlk Şirketim Projemizden Türkiye Birinciliği

      Ortahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Yılın Şirketi” yarışmasında Gençlik Ödülü Kategorisinde Türkiye birincisi oldu.
      Öğrencilerimize sosyal olarak kendini ifade edebilmesi ile başlayan, ticari anlamda girişimcilik deneyimini yaşatmak ve girişimciliği deneyimleme imkanı sunmak amacıyla ilimizde yer alan tüm ortaöğretim kurumlarına açık “İlk Şirketim” programı uygulanmaktadır. Proje kapsamında öğrencilerimizin girişimcilik becerilerinin gelişmesi, kuracakları sanal modellenmiş firmaları ile bir firmanın kuruluş aşamasını, işletme faaliyetlerini ve tasfiye aşamasını yaparak yaşayarak deneyimleme fırsatı bulmaları hedeflenmektedir. 
     İlimizde uygulanan İlk Şirketim Projesi kapsamında Ortahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencilerince “Yaptıklarımız Aynamızdır” sloganı ile “Ayna Genç Başarı Şirketi” kuruldu.
Ayna genç başarı şirketi aynı zamanda Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından uluslararası 3X Programına şirket faaliyetleri çerçevesinde başvuruda bulundu.  Gençlerin İşgücüne Etkin Katılımı, Finansal Okur Yazarlık ve Girişimcilik Yeteneklerinin Artırılması Projesi Genç Başarı Şirket Programı (JA-YE Turkey) kapsamında Ortahisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gönüllü Danışman Öğretmen Nilay GÜVEN koordinatörlüğünde 14 öğrenci ile bu yarışmaya katıldı. Bir iş fikri ile yola çıkan öğrenciler, program çerçevesinde şirket açtı,  iç tüzük hazırladı,  yetki belgelerini onaylatarak hisse senedi uygulamaları yaptı. Kendi tasarımları olan Servis Yastıklarını üretip şirket ticari faaliyetlerini deneyimlediler. Birçok okulda stant açarak tanıtım ve yaygınlaştırma çalışması yürüttüler. Bu şirket aynı zamanda sosyal sorumluluk çalışması olarak elde edilen sanal şirket karının yarısını Trabzon da yaşayan Afganistan, İran ve Suriyeli mülteci çocuklara “Gülen Yüzler” etkinliği projesinde kullandılar.
      Program kapsamında Ayna Genç Başarı Şirketi 28 Mayıs 2016 Cumartesi günü İstanbul Torium Alışveriş Merkezindeki ulusal fuarda ve Türkiye elemelerine katıldı ve yılın şirketi yarışmasında Gençlik Ödülü Kategorisinde Türkiye birincisi oldu.
İl milli eğitim müdürlüğü olarak projede emek veren katılımcı okulumuzun öğretmen ve öğrencilerini başarılı çalışmalarından ötürü tebrik ediyoruz.


09-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-2016

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.