TRABZON İL MEM ARGE

KAPSAYICI EĞİTİM İLE KURULACAK KÜLTÜRLERARASI KÖPRÜLER

      Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Erasmus+ Programı kapsamında Müdürlüğümüzün yürüttüğü "Kapsayıcı Eğitim İle Kurulacak Kültürlerarası Köprüler" projemiz kapsamında konsorsiyum üyesi okullarımızla ilk bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
KAPSAYICI EĞİTİM İLE KURULACAK KÜLTÜRLERARASI  KÖPRÜLER

     İlimizdeki yabancı uyruklu öğrenci sayısının hızla artmasıyla birlikte öğretmenlerimizin bu konudaki eğitim ihtiyaçları da hızla artmaktadır. Bu problem etrafında şekillenen projemiz ile ilimizde yabancı uyruklu öğrenci sayısı fazla olan ilkokullar incelenerek Ali Kemal Aktürk İlkokulu, Zehra Kitapçıoğlu İlkokulu, Hızırbey Ülkü İlkokulu, Kanuni İlkokulu ve Hızırbey İlkokulu proje ortağı olarak seçildiler. 

      Bu projemizle; katılımcı öğretmenlerimizin; öğrencilerin akademik, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaları konusunda Avrupa'da çok kültürlülük alanında eğitim almalarını sağlayarak ders materyallerini, ders planlarını, öğretim stratejilerini, ögrenme ortamını, eğitsel hedefleri kapsayıcılık anlayışına göre düzenlemeleri, kapsayıcı eğitim yöntem ve teknikleri uygulama konusunda becerilerini ve yeterliliklerini arttırmaları beklenmektedir. Ayrıca öğrenciler arasında kültürlerarası köprüyü kurabilmelerini ve birbirini anlayan,birbirine değer veren bireyler yetiştirmelerinî amaçlamaktadır. 

      Projemiz kapsamında, Portekiz ve İsveç'te yapılandırılmış kurslar ve Avusturya'da OVS Grundsteingasse 56 ilkokulu'nda iş başı eğitim faaliyeti planlanmıştır.
      Projenin başlangıç toplantısı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminde 13/09/2019 tarihinde konsorsiyum üyesi okullarımızdan birer idareci ve öğretmenin katılımıyla gerçekleştirildi. Projemiz; toplam 34 öğretmenimizin katılacağı yurt dışı faaliyetleri ve ilimizde düzenlenecek faaliyetlerin tamamlanmasıyla, Haziran 2021'de "Mülteci Arkadaşım, Hayalleri ve Ben" Resim Sergisi ile Kapanış Toplantısı düzenlenerek tamamlanacaktır.


16-09-201916-09-2019


16-09-2019

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.