TRABZON İL MEM ARGE

Karadeniz Teknik Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Arasında “Kodlama Eğitimi” İmza Protokolü Valimiz Yücel YAVUZ´un Başkanlığında Gerçekleştirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Arasında “Kodlama Eğitimi” İmza Protokolü Valimiz Yücel YAVUZ´un Başkanlığında Gerçekleştirildi.

      KTÜ Senato Salonu’nda yapılan protokol törenine Valimiz Yücel YAVUZ´un yanı sıra Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman BAYKAL, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Şube Müdürlerimiz ile diğer paydaşlar katıldı.

       Protokol töreninde bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ;

     “Bu protokol ile kodlama ile alakalı dersler müfredat programına alınıp, okullarımızda işlenecektir ve öğrenciler bu eğitimi hem teorik hem de pratik olarak alacaklardır. Bilgisayar alanındaki yetenekli öğrencilerimiz bu vesileyle bilgi seviyelerini daha yükseklere çıkaracaktır. Dolayısıyla verilecek bu eğitim, ileriki yıllarda Türkiye’mizin zenginliği artıracaktır.

      Bu protokol ile Trabzon’da, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı temel eğitim seviyesinde öğrenim gören öğrencileri (özellikle 4-8. sınıflar) kapsayacak kodlama eğitimi etkinliklerinin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır.

      Projenin hedefleri arasında, öğrencilerimizin teknoloji okuryazarlığı becerilerini kazanması, teknolojiyi etkin bir şekilde kullanabilmeleri; bilim ve sanayi alanlarında üretken bireyler olmalarına katkı sağlanmasının yanı sıra, çevrelerindeki problemlerin farkında olan, problem çözme, analitik düşünme, yaratıcı düşünme ve iletişim becerileri gelişmiş bireyler olmalarının sağlanması yer almaktadır.

      Proje çerçevesinde yürütülecek olan çalışmalarla kodlamayı somutlaştıran faaliyetlerin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Yapılacak ek protokollerle Trabzon Müftülüğü ve Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün de projeye dahil edilmesi hedefleniyor.

      Bu amaçla matematik, fizik, kimya, biyoloji, Türkçe, tarih, din kültürü ve ahlak bilgisi, sanat, spor, kültürel yapı ve değerlerimiz vb. alanlarda proje amaçları doğrultusunda etkinliklerin düzenlenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca proje sürecinin yönetilmesi ve yaygın etkisinin artırılması amacıyla Trabzon Valiliği önderliğinde Trabzon Bilgisayar Bilimleri Merkezi kurulacaktır.

      Proje özellikle ülkemizin 10. Kalkınma Planı, 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmada etkin rol oynayacak nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır. Proje, Trabzon Valiliğinin koordinatörlüğünde, Karadeniz Teknik Üniversitesi ile Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ile yürütülecektir.

Projenin amaçları çerçevesinde yürütülmesi planlanan faaliyetler:

1.      Kodlama eğitimi etkinliklerinin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi

1.1.   Trabzon ilindeki MEB’e bağlı okullarda okumakta olan öğrencilerin teknoloji kullanım profillerinin ve kodlama konusundaki farkındalıklarının belirlenmesi

1.2.   Öğrenci ihtiyaçları doğrultusunda eğitim içeriklerinin kapsamının belirlenmesi,

1.3.   Eğitim içeriklerinin belirlenmesi ve bu doğrultuda etkinliklerin geliştirilmesi

1.4.   Eğitim etkinliklerinin uygulanması

1.5.   Değerlendirme ve izleme çalışmalarının yapılması

2.      Kodlamaya yönelik farkındalık çalışmalarının yapılması

2.1.   Afiş, dergi, broşür, web sayfası, seminer gibi tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi

2.2.   Kodlama Ligi kurulması

2.3.   Kodlama yaz bilim kamplarının düzenlenmesi

2.4.   Şenlik ve yarışmaların düzenlenmesi

2.5.   Yıllık raporların yayınlanması

3.      Bilgisayar Bilimleri Merkezi kurulması

3.1.   Bilgisayar Bilimleri Merkezi kapsamında bilgisayar bilimleri müzesinin kurulması

3.2.   Bilgisayar Bilimleri Merkezi kapsamında kütüphane kurulması

3.3.   Bilgisayar Bilimleri Merkezi kapsamında kariyer ve rehberlik birimi kurulması

3.4.   Bilgisayar Bilimleri Merkezi kapsamında yayın biriminin kurulması


02-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-2017

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.