TRABZON İL MEM ARGE

Münazırlar Trabzon’da yetişecek...

Müdürlüğümüz ve ANADER arasında imzalanan protokol gereği düzenlenen liselerarası münazara yarışmaları öncesi yol haritası belirlendi
Münazırlar Trabzon’da yetişecek...

Parlamenter sistem usulüne göre yapılacak olan yarışmanın Trabzon Fen Lisesi konferans salonu’nda tanıtımı yapıldı. Trabzon geneli okullardan öğrencinin katıldığı etkinlikte Münazara ve Hitabet Derneği kurucuları Yavuz Yiğit ve Tahsin Bilge Avcı öğrencilere parlamenter sistem nedir, münazara kuralları nelerdir, münazara nedir ne değildir sorularına cevap verdi. Türkiye’de ve dünyada pek çok başarılı işlerin altına imza atan derneğin temsilcilerinin deneyim ve görüşleri salondaki öğrencilerden tam not aldı. 

BAYRAK SİZLERİN OLACAK

Programda konuşan Trabzon İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mesut Kaş, “Liselerarası Münazara yarışmasına öğrencilerin hazırlanması için yararlı bir program düzenledi. Çağın gerekliliklerini sizlere sunmak istiyoruz. Bugün görev icabı bayrak bizlerde yarın sizlerde olacak. Bizim idealimiz, yarın gönül rahatlığı ile bayrağı size devretmek. Bunun çabası içerisindeyiz. Türkiye’nin 2023, 2071 hedeflerine sizlerle ulaşacağız. Modern çağın münazara yöntemleri ile sizlerle olacağız” dedi.

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

Amaçlarının liselerde bu tür yarışmaları daha da yaygınlaştırmak olduğunu belirten Kaş, “Münazaranın tekniklerini, inceliklerini, püf noktalarını, kazanımlarını konuşacağız.

Bizim derdimiz siz öğrencilersiniz. Öğrencilerimiz dolu olursa, çağın gerekliliklerini yakalarsa bizim gönlümüz daha rahat olacak. Bunun için var gücümüzle gençlerimize neler kazandırabiliriz çabasındayız. Münazara yeteneğinin kişilere neler kazandırdığını bu programın sonunda daha iyi göreceksiniz. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

15 BİN 120 SAAT OTURUYORUZ

Programda konuşan Münazara ve Hitabet Derneği Kurucusu Yavuz Yiğit, Türkiye eğitim sisteminin en temel probleminin başında oturma geliyor. Bir öğrenci ilkokulda 4320 saat, ortaokulda 5040 saat, lisede ise 5760 saat toplamda da 15 bin 120 saat oturuyoruz. Bu inanılmaz bir şey. Kimse bu kadar oturmamalı. Peki niye oturuyoruz? Sebebi anne ve babalarımız. Anne babalar öğrencilere, “evladım otur dersini çalış. Başka hiçbir şey istemiyor” diyor. Hiçbir şey yapmasını beklemediğiniz bir çocuktan bir şey yapmasını bekleyemezsiniz” dedi.

ERDOĞAN DA ŞAMPİYONDU

İş dünyasının çok ders çalışanlara kapalı olduğunu belirten Yiğit, “İş hayatında sizden yetenek istiyor, girişimcilik istiyor, yetenek istiyor. Yazılı ve sözlü iletişimi kuvvetli, ikna kabiliyeti olan, insan ilişkilerinde başarılı, planlama ve organizasyon yeteneğine sahip, takım çalışmasına yatkın, sorumluluk alabilen cevval gençler arıyorlar. Ancak bu yeteneklerin hiçbiri okullarda kazanılmıyor. Münazara sizlere bu özellikleri kazandıracaktır, yeteneği olanları daha da öne çıkaracaktır. Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1972 İstanbul Liselararası Münazara Yarışması şampiyonu. Deniz Baykal, Bülent Ecevit, Bülent Arınç, Erdoğan’ın yakın ekibindekiler çok iyi birer münazaracılar. Dünyada, Bill Clinton, Tony Blair, Obama, Kofi Annan, Brad Pitt gibi isimler de münazarayla çok yakından ilgilendiler” diye konuştu.

MUTLAKA BİR ŞEYLER YAPIN

Gençlerin üniversitelerde kulüplere büyük önem vermesi gerektiğinin altını çizen Yiğit, “Üniversitede kulüplerde faaliyet gösteren gençler iş hayatına bir adım önde başlıyor. Herkesin rakip olduğu bir ortamda birkaç adım öne çıkıyor. Hata yapmaktan korkmayın. Hatasız gelişim olmaz. Sosyal medyaya ilgi gösterenlerin çoğu beğenilme isteği ile hareket ediyor. Ancak beğenilmek değil beğenilmemek sizleri ileri götürebilir. Ne yaptığınız önemli değil ama bir şeyler yapın. Yapın ki ilerleme kaydedin. İlerleyin ki yeteneklerinizi keşfedip, geleceği inşa edin” ifadelerini kullandı.

29-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-201829-11-2018

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.