TRABZON İL MEM ARGE

"Kitap Okuma Yarışması" 12 Kasım Pazar günü yapılıyor…

"Kitap Okuma Yarışması" 12 Kasım Pazar günü   yapılıyor…

      Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ilki 2016 yılında düzenlenen ve 7598 öğrencinin katıldığı “Merkezi Kitap Okuma Yarışması” nın ikincisinin yapılacağı ve il genelinde kitapları okuyan tüm öğrencilerin  sınava katılabileceği haziran ayında duyurulmuştu. Bu kapsamda öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, yaz tatilini kitap okuyarak değerlendirmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen “Kitap Okuma Yarışması”nın başvuruları 25 Ekim 2017 tarihi itibariyle sona erdi ve yarışmada son aşamaya gelindi. 12 Kasım 2017 Pazar günü saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan yarışmaya Ortahisar’dan 4.884; diğer ilçelerden 7.042 öğrenci olmak üzere toplam 11.926 öğrenci katılıyor. Sınava girecek öğrenci ve sınavlarda görev alacak gözetmen öğretmenler trabzonarge.meb.gov.tr  adresinden giriş belgelerini alabiliyor.
      Merkezi sistem sınav kriterlerine göre yapılacak ve öğrencilere sınıf seviyesinde belirlenen kitapların tamamından soru sorulacağı yarışmada, listede yer alan okunacak kitaplardaki bilgiye bağlı kalınarak, okuma, kavrama ve anlaşılma düzeylerini ölçmeye yönelik nitelikli sorular sorulacak. Yarışma sınavı; 2, 3 ve 4. sınıf öğrencileri çoktan seçmeli üç şık 60 soru üzerinden 80 dakika, 5-8. sınıf öğrencileri çoktan seçmeli dört şık 80 soru üzerinden 100 dakika, 9-12. sınıf öğrencileri çoktan seçmeli beş şık 100 soru üzerinden 120 dakika olacak.
      2016 yılında ilki gerçekleştirilen sınavda 1. olan 8 öğrencimiz velisi ile birlikte Balkan seyahatine gitmişlerdi. Yarışmada 2. ve 3. Olan toplam 16 öğrenciye bilgisayar ve tabletler yıl sonunda yapılan ödül töreninde dağıtılmıştı. Mansiyon ödüle layık görülen öğrencilerimiz ise ekim ayı içerisinde Çanakkale’ye giderek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Çanakkale’de kutlama fırsatı buldular. 2017 yılında 2.si düzenlenen yarışmada yine her sınıf seviyesinde birinci olan 8 öğrenciye Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yurt dışı seyahati, ikinci olan 8 öğrenciye bilgisayar, üçüncü olan 8 öğrenciye tablet verilecek. Mansiyon ödülüne layık görülen ilkokul öğrencilerine bisiklet; ortaokul ve lise öğrencileri de Çanakkale gezisi ile ödüllendirilecek. Ayrıca yarışmaya katılım oranı en yüksek 3 okula bilgisayar hediye edilecek.

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.