TRABZON İL MEM ARGE

Sözleşmesi İmzalanan Projeler

Sözleşmesi İmzalanan Projeler

Sözleşmesi İmzalanan Projeler

TC Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi olduğu ÖZELLİKLE KIZ ÇOCUKLARININ OKULA DEVAM ORANLARININ ARTTIRILMASI II hibe programı kapsamında ilimizde üç kurumumuzda sözleşmesi imzalana projeler ile 637.148 € (Euro) hibe kullanılacaktır. Projenin rehberlik aşamasından yazımına ve imza sürecine kadar geçen çalışmalarda katkı sunan tüm çalışanlarımızı tebrik ediyoruz.

Projelerin ilimizde başarı ile uygulanmasını ve projelerden beklenen sonuçların ilimizde kız çocuklarının okullaşmasına olan katkısının artarak devam etmesi adına çalışanlarına şimdiden başarılı bir uygulama temenni ediyoruz.

PROJELER: Okul Adı :Merkez Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi;

Proje Adı :Meslek Lisesiyle Okullaşıyorum Hayatla Bütünleşiyorum

Proje Bütçesi: Projenin toplam maliyeti: 246.185,60€ Özet: Ortaokul 8 ve lise 9.sınıflarda okuyan 500 kız çocuğunun mesleki rehberlik yoluyla bilinçlendirerek MTE kız çocuklarının okullaşma oranını arttırmak, eğitim ortamlarının kalitesinin kız öğrencilerinin beklentileri doğrultusunda iyileştirmek, farkındalık faaliyetleriyle il genelinde ortaöğretimde okullaşma oranının % 3 arttırılmasına katkı vermek, uygulanabilir bir rehberlik modülü oluşturarak cinsiyetten bağımsız mesleki rehberlik hizmetlerinin kalitesini arttırmak, MTE okullarda sadece kız öğrencilere yönelik rehberlik büroları kurularak kızların motivasyonunu arttırmak, protokollerle kız öğrencilerin mezuniyet sonrası istihdamlarına katkı sağlamak.

Okul Adı : Akçaabat Cumhuriyet Ortaokulu

Proje Adı : Cumhuriyet Kızları Okuyor

Proje Bütçesi: Projenin toplam maliyeti: 177 700 € Özet: Bileşen 1: Kapasite Geliştirme: Anne, babaların, öğrencilerin vs. özellikle kız çocuklarının okula devam oranlarının arttırılması için farkındalık arttırma, iletişim becerileri, izleme, vs. konularında, MEB’in eğitim personeli, ilgili yerel aktörler (muhtarlar, imamlar, kanaat önderleri, vb.) ve STK temsilcilerine yönelik faaliyetler. Öğrenciler ve aileler ile iletişimlerinde yararlanmaları için, eğitimcilerin ve kanaat önderlerinin iletişim ve kişiler arası becerilerinin arttırılmasını sağlayacak faaliyetler. Özellikle kız çocukları olmak üzere, okul devam oranlarının artırılması için üniversiteler, eğitim kurumları, yerel yönetimler, STK’lar, özel sektör ve MEB’in Rehberlik ve Araştırma Merkezleri (RAM) arasındaki diyalog ve işbirliğinin iyileştirilmesini destekleyecek faaliyetler ile; Bileşen 2: Özellikle kız öğrenciler için eğitim ve rehberlik hizmetleri ve Bileşen 3 Devamlılığı sağlamak üzere farkındalık arttırma başlıkları altında 10 farklı faaliyetten oluşmaktadır.

Okul Adı :Of Halk Eğitim Merkezi

Proje Adı : Koza’dan Kelebeğe

Proje Bütçesi: Projenin toplam maliyeti: 213.263,17€ Özet:

1. Of İlçesi içerisinde bulunan İlköğretim ve Ortaöğretim düzeyinde 20 Okula, okulu bırakma eğilimindeki öğrencilerin tespiti ve sonrasında önleyici rehberlik hizmetlerini sağlamak için Tarama Ziyaretleri yapmak.

2. Öncelikli kız çocukları olmak üzere okulu bırakma eğiliminde olan 200 öğrenci ve ailesine önleyici rehberlik hizmetleri sunmak.

3. 500 aileye + 80 öğretmene Kız çocuklarının okullaşması üzerine, kültürel mirasın getirdiği olumsuzluklardan kaynaklanan önyargıları gidermek ve kız çocuklarının eğitim sürekliliğini sağlamak için Alternatif Eğitim Seçeneklerini içeren seminer vermek.

4. Açık öğretim lisesi kademesinde tıkanan ve yükseköğretime geçiş aşamasında başarısız olan öncelikli kız çocukları olmak üzere 100 öğrenciye açık lise kursları vermek.

5. Ortaöğretimin son kademesinde yer alan başta kız çocukları olmak üzere 200 öğrenciye eğitim sürekliliği için Mesleki Oryantasyon amaçlı rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermek. 6. Ortaöğretimde bulunan başta kız çocukları olmak üzere eğitim sürekliliğini sağlamak için 100 öğrenciye Yükseköğretime yönelik Mesleki Eğitim Kursları vermek. 


09-11-201609-11-201609-11-2016

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.