TRABZON İL MEM ARGE

Trabzon Valisi Sayın Yücel Yavuz Kodlama Eğitimi Merkezimizi Ziyaret Etti

Trabzon Valisi Sayın Yücel Yavuz Kodlama Eğitimi Merkezimizi Ziyaret Etti

Trabzon Valisi Yücel YAVUZ, İl Milli Eğitim Müdürü Hızır AKTAŞ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mesut KAŞ ve hayırsever iş adamı Naci ORHAN, inşaatı tamamlanan ve yakın tarihte açılışı gerçekleştirilecek olan Trabzon Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi Merkezi’ni yerinde incelediler.

 Trabzon Valiliği himayesinde ve KTÜ danışmanlığında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen “kodlayap” projesi 2017 yılından beri Milli Eğitim AR-GE Birimi binasında bilişim, yazılım ve robotik kodlama eğitimi vermekte idi. Hayırsever iş adamı Naci ORHAN tarafından inşaatı yapılan ve yakında açılışı planlanan yeni merkezimiz Trabzon Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi Merkezi adıyla hizmete açılacak.

 Kodla{YAP} projesinin başarılı çıktılarından biri olan Trabzon Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi Merkezi’nde 152 öğrenci; yazılım, grafik tasarım ve animasyon, robotik temel elektronik, 3 boyutlu modelleme, metin tabanlı programlama mobil uygulama geliştirme, oyun geliştirme, yapay zeka uygulamaları alanında eğitim alıyor. Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un ifadesiyle “Oyun oynayan değil, oyun yazan, teknolojiyi tüketen değil üreten öğrenciler”, yeni yapılan Trabzon Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi Merkezi sayesinde

 Trabzon Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi Merkezi ayrıca,

Habitat Derneği ile;

  • IOT (Nesnelerin interneti)
  • İlkokul öğrencilerine yönelik ‘’minik parmaklar geleceği kodluyor’
  • Ortaokul öğrencilerine yönelik ‘’yarını kodlayanlar’’
  • Lise öğrencilerine yönelik ‘’paramı yönetiyorum ve sosyal medya okuryazarlığı’’  alanlarında
  • TÜSİDAM (Türkiye Stratejik Teknoloji Dönüşümleri Araştırma Merkezi) ile Siber Güvenlik alanında,
  •  SANLAB (Gebze Teknokent) ile Sanal Gerçeklik ve Simülasyon üzerine ortak çalışmalar yapıyor.

 Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi Merkezimizde öğrencilere verilen eğitimlerin yanında TÜBİTAK, FLL gibi ulusal proje alanlarına öğrenci hazırlanıyor. Öğretmenlere yönelik 2019 mahalli hizmet içi eğitim planında 12 farklı bilişim alanında kurs verilmesi planlanıyor.

 Yakın bir tarihte açılışı planlanan Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitimi Merkezi ile ilgili düşüncelerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş “Sayın Valimiz Yücel Yavuz’un destek ve himayeleriyle hayata geçen merkezimizin binasının inşaatını hayırsever iş adamı Naci Orhan’ın destekleriyle tamamladık. Müdürlüğümüze bağlı öğretmenlerimizin okullarda yürüttüğü farkındalık çalışmalarıyla merkezimize bu alanda yetenekli yeni öğrenciler aldık.  Öğrencilerimiz bilişim ve yazılım sektöründe geliştirdikleri projelerle ilimizin eğitim başarısını artıracaktır.  ” dedi.

 Merkezin koordinatörlüğünü yapan İl Milli Eğitim Strateji Geliştirme Şube Müdürü Mesut Kaş ise, “Robotik Kodlama merkezimiz benzerlerinden farklı olarak çalışmalarını akademik olarak sürdürüyor. Bakanlığımız Eğitim Teknoloji Zirvesine de davet edildik, akademik alanda sunum yapacağız. Öğrencilerimizin ilgisi, başarısı hedeflerimizi yükseltiyor. Merkezimizde bu sene Trabzon genelinden eğitim talep eden öğretmenlerimize de ihtiyaç olan ve en çok tercih edilen belirlediğimiz 12 alanda eğitimle vermeyi planlıyoruz. Umarım bu güzel merkez tüm öğrencilerimiz  ve Trabzon’umuz için hayırlı olur.” dedi.


25-10-201825-10-201825-10-201825-10-201825-10-201825-10-201825-10-201825-10-2018

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.