TRABZON İL MEM ARGE

YKS SON PROVA START ALDI

Trabzon Valiliği himayesinde Müdürlüğümüz ve Karadeniz Teknik Üniversitesi işbirliğinde Üniversiteye Yolculuk Projesi adı altında ilki 2015 yılında gerçekleştirilen YKS Son Prova’nın bu yıl 5’incisi düzenlenecek. Trabzon Üniversitenin de işbirliğine dahil olduğu YKS SON PROVA start aldı.
YKS SON PROVA START ALDI

      Sınavda görev alacak farklı branşlardan akademisyenlerle Trabzon Üniversitesinde yapılan toplantıdan sonra İl MEM Ar-Ge Birimi binamızda gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenleri katıldı. Toplantıda bir önceki yıl yapılan YKS Provanın değerlendirilmesi yapılırken sınavla ilgili güncel bilgiler ve değişiklikler paylaşıldı. Müdürlüğümüze bağlı resmi ve özel okullar ile bu okullarda okuyan öğrencilerin beklentilerini karşılamak, öğrencileri bir üst eğitim kurumuna kazandırmak adına yapılabileceklerin görüşüldüğü toplantıda, öğretmenler Müdürlüğümüzün 4 yıldır yapmakta olduğu sınavı her açıdan incelediler. Sınava yönelik geri dönüşlerin olumlu olduğunu, öğrencilerin sınav ortamını bir ay kadar önceden yaşamalarının onlar için büyük avantaj olduğunu belirttiler. Öğrencilerimizin bu açıdan diğer illerde okuyan öğrencilerden bu noktada daha şanslı olduğunu belirten komisyon üyeleri umarız öğrencilerimiz bu şansı iyi kullanırlar şeklinde açıklama yaptılar.

 Marka Projemiz “YKS Son Prova”

      Ar-Ge biriminde gerçekleştirilen toplantıda İl MEM Şube Müdürü Mesut KAŞ, “Müdürlüğümüzün marka projelerinden birisi olan YKS Son Prova’ya katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz.  2015 yılında çıktığımız bu yolda verilen emekler sayesinde büyük yol kat ettik ve de etmeye devam ediyoruz. YKS Son Prova’yı geçtiğimiz yıl Bakanlığımıza örnek olarak sunduk ve bazı İl MEM’ler kendi illerinde uygulamak üzere projemizi uygulama esnasında yerinde incelediler ve beğenilerini, hayranlıklarını ifade ettiler. Başarımızın ana sebebi projemizin her aşamasını büyük bir ciddiyetle yürütmektir. YKS Son Prova’da bir önceki senenin üzerine koyarak yoluma devam etmek istiyoruz.” dedi.

ÖSYM Sınavlarının Bire Bir Provası Yaptırılacak

      Türkiye genelinde başka bir örneği olmayan ve ÖSYM sınavlarının bire bir provasının yaptırıldığı, ÖSYM’nin yaptığı son değişikliklerin de bu sayede öğrencilere aktarılarak öğrencilerimizin tecrübe kazanmalarına katkı sağlayan YKS Son Prova 4-5 Mayıs 2019 tarihlerinde KTÜ Kanuni ve Trabzon Üniversitesi Fatih Kampüslerinde gerçekleştirilecek.

 Üç Oturum Halinde Gerçekleştirilecek

     İlk gün TYT ile başlayan YKS Son Prova ikinci gün AYT’nin ardından yapılacak olan yabancı dil sınavı YDT ile son bulacak.  Oturumların üçünün de gerçekleştirileceği provaya öğrencilerimiz online başvuru yapacaklar. ÖSYM kurallarının geçerli olduğu bu sınavda öğrenciler, trabzonarge.meb.gov.tr adresinden temin edecekleri sınav giriş belgesi ve kimlik kartlarıyla sınava girebilecekler. Sınav günü öğrencilere verilecek olan kalem, silgi ve kalemtıraşlar da Müdürlüğümüz tarafından temin edilecek.

 Benzer Sorular Yakalandı

      Geçtiğimiz yıllarda soru hazırlama komisyonlarınca hazırlanan sınavlarda öğretmenlerimiz özellikle Biyoloji ,Coğrafya, Fizik, Kimya ve Matematik derslerinde ÖSYM’nin yaptığı sınavlardaki sorulara çok benzer özgün soruları yakalamayı başardılar. Yakalanan benzer sorular öğrencilerimizin Son Prova’ya olan inancını ve Son Prova’nın güvenirliğini artırmaya devam ediyor.

Sonuçlar Örtüşüyor

    Yapılan inceleme ve çıkarılan istatistiklerde geçtiğimiz yıllarda yapılan YKS Prova sonuçlarının ÖSYM tarafından yapılan YKS sonuçları ile tutarlılık göstermesi YKS SON PROVA sınavının önemini artırmakla beraber öğrencilerimizin hedeflerine ulaşmalarına katkı sağlamaktadır.   


14-01-201914-01-201914-01-201914-01-201914-01-2019


 

14-01-2019

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.