TRABZON İL MEM ARGE

YKS SON PROVA TRABZON SINIRLARINI AŞTI

YKS SON PROVA TRABZON SINIRLARINI AŞTI

Trabzon Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesi işbirliğinde  5 senedir yürütülen ‘Üniversiteye Yolculuk’ projesinin bir parçası olan “YKS SON PROVA” deneme sınavı 4-5 Mayıs tarihlerinde Trabzon, Artvin, Gümüşhane ve Kars illerinde eş zamanlı olarak uygulandı. Ayrıca Rize, Giresun, Bayburt ve civar illerden gelen öğrenciler de sınava katılım sağladı.


4 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilen TYT sınavı ile başlayan son prova 5 Mayıs  Pazar günü AYT ve YDT ile devam etti. Trabzon’da KTÜ, Trabzon Üniversitesi ve ÖSYM’nin sınav merkezi olan okullarda  gerçekleşen SON PROVA tüm katılımcılardan büyük beğeni topladı.
Üç oturumda Trabzon için 52 bina, 832 salonda 1913 öğretmen gözetiminde gerçekleşen sınava  toplam 23274 üniversite adayı sınav başvurusu yapıldı. Diğer illerden oluşan katılım ile bu sayı 45.000’e yaklaştı.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün trabzonarge.meb.gov.tr adresinden temin ettikleri sınav giriş belgesi ile sınav merkezlerine gelen öğrenciler girişte kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra salonlara alındı. Sınavın gerçek bir sınav formatına uygun olarak sağlıklı işlemesi, gerekli önlemlerin alınması, tam bir “PROVA” olması için ÖSYM’nin belirtmiş olduğu kurallar son provada aynen uygulandı. YKS’de öğrencilerin mağdur olmaması için kimliği ve giriş belgesi olmayan, kimliğinde fotoğraf bulunmayan öğrenciler SON PROVA deneme sınavına alınmadı. Öğrenciler cep telefonu, çanta, anahtarlık vb. malzemeleri sınav binalarına sokamadı. Sınavda kullanılan kırtasiye malzemeleri ise Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından öğrencilere hediye edildi.

Sınav cevap anahtarları İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimin web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayımlanacak olup sonuçlar en kısa süre içerisinde trabzonarge.meb.gov.tr adresinde duyurulacaktır.
           


05-05-201905-05-201905-05-201905-05-201905-05-2019

ArGe Birimi Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnönü Mh. Trabzonspor Bulvarı Meslek Lisesi Yanı Ortahisar / Trabzon - 0462 223 55 52 / 12 (ASKE OFİSİ) / 14 (PROJELER OFİSİ) / TRABZON NACİ ORHAN BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MERKEZİ 0462 223 44 66

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.